Kultaisia tonttumerkkejä piirimme partiolaisille

Yli 100 adventtikalenteria myyneet partiolaiset palkitaan vuosittain partiopaitaan kiinnitettävällä kultaisella tonttumerkillä. Adventtikalenterien myynti on partiolaisten tärkein yhteinen varainhankinnan kampanja. Sen tuotoilla rahoitetaan partiotoimintaa ympäri Suomen.

Partiolaisten adventtikalenterikampanja 2025 myyntitulos oli ennätyksellinen! Huikea tulos, eli 316 000 myytyä kalenteria saavutettiin toimeliaiden myyjien ansiosta. Jokainen myyntiin osallistunut ja myyntiä tavalla tai toisella tukenut on mukana mahdollistamassa partiotoimintaa.

Kalenterin myyntituotoilla tuetaan lasten ja nuorten harrastustoimintaa ja voidaan pitää partion harrastamisen kuluja matalina – siten yhä useammalla lapsella ja nuorella on mahdollisuus olla harrastuksessa mukana.

Kultaisen tonttumerkin saaneet

Tonttumerkeillä kiitetään ja palkitaan ahkeria myyjiä. Kultaisen tonttumerkin saa paitaansa myymällä yli 100 adventtikalenteria. Kiitos kaikille kalentereita myyneille ja lämpimät onnittelut kultaisen tonttumerkin ansainneille!

Osa partiolaisista myi vuonna 2025 myös yli 200 kalenteria.
Tässä julkaisuluvan antanut myyntimäärineen:

Topi Lattu, Lappeen siniset: 210 kpl

Tällä listalla on julkaistu niiden kultaisen tonttumerkin saajien nimet, joiden huoltaja on antanut julkaisuun luvan. Jos huomaat listalla virheen, voit olla yhteydessä osoitteeseen palvelu@partio.fi.

Etelä-Karjalan Partiolaiset

Leena-Maija Sandholm Enson Partiosiskot ry
Aino Kymäläinen Joutsenon Ainotytöt ry
Topi Lattu Lappeen Siniset ry
Riina Ahvonen Taipalsaaren Taivaltajat ry